Ristretto,Espresso,Cafe Lungo,Americano ,Kaffee Creme arasında ki farklar birçok kullanıcının ve kahve profesyonelin kafasını karıştıran kavramlardır.
Aralarında ki farkı en anlaşılır ve basit şekilde anlatmak gerekirse;

Ristretto , Espresso , Cafe Lungo’da tek çekim ve 7-9 gram arası kahve kullanılır.
Bu üç kahve arasında ki fark ise , alınan su miktarıdır.
Ristretto : 22 mL
Espresso : 30 mL
Cafe Lungo : 60 mL su ile hazırlanır.

Cafe Lungo, su miktarı fazla olmasına rağmen sertlik oranı diğerlerine göre daha yüksektir.Çünkü , kahvenin sıcak suyla teması daha uzundur.Bu sebeple Cafe Lungo’yu hazırlarken espresso makinesinde ki su sıcaklığı ve değirmen çekim kalınlığı dikkatli ayarlamak gerekir.

Kaffee Creme ise , Americano’dan farklı olarak double portafiltre ( çift kahve akışı sağlayan kaşık ) ile ve double kahve akışı ile yapılır. Burada da kahvenin suyla teması uzun olacağı için değirmen kalınlığı ve espresso makinesinin su sıcaklık ayarı , kahve lezzeti için kritik bir önem taşımaktadır.

Kaffee Creme ve Cafe Lungo için ekstra değirmen kullanılması önerilir. Cafe Lungo’da hem değirmen kalınlık ayarına hem de suyun sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu dengeye dikkat edilmediği takdirde kahve yanabilir ve lezzet kaybı yaşanabilir.

Americano ise , single espresso ( tek çekim espresso ) üzerine su veya su üzerine single ( tek çekim ) çekilerek yapılır.

Kahvenin sertlik derecesine göre sıralama yapacak olursak ; Ristretto , Espresso , Cafe Lungo , Americano , Kaffee Creme olarak sıralayabiliriz.

Sevgiyle kalın , Kahveyle kalın.

Schiller Espresso Blend Çekirdek Kahve Satın Almak İçin

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment