French press, her geçen gün büyüyen filtre kahve dünyasında insanların en çok tercih ettiği ekipmandır. Kahve demlemeye yeni başlayacak biri için ilk aşamada en iyi tercih olan french pressle ilgili her şeyi enine boyuna araştırdık ve paylaştık. French press nedir, ne işe yarar, avantajları nelerdir gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

French press, cam bir kabın içinde kalın öğütülmüş kahve tanecikleriyle beraber bulunan suyun, demleme işlemi bittikten sonra ağız kısmında yer alan süzgecin aşağı yönde hareket ettirilerek kahve posasının sıkıştırılması sonucunda, kahvenin süzülerek berrak bir şekilde bardağa boşaltılmasını sağlayan bir filtre kahve demleme ekipmanıdır.

Kahvenin yanı sıra bitki çayı gibi içeceklerin de demlenebileceği french pressin genellikle bir (350 ml) ve iki (600 ml) kişilik boyutta seçenekleri bulunuyor. 

French Press Ne İşe Yarar?

French press; filtre kahve, bitki çayı ve diğer demlenmesi gereken içecekleri hazırlamanıza yardımcı olur. Genellikle tek kişilik boyutlarda olduğu için sadece kendinize hazırlayacağınız içeceklerde büyük çay demliği gibi ekipmanların kirlenmesindense french press kullanarak çok daha hızlı ve kullanışlı bir şekilde amacınıza ulaşabilirsiniz. Özellikle kahve yaparken kahvenizi french presste demlenmeye bırakıp, işlerinizi halledebilir ve demlendikten sonra hızlıca kahvenizi tüketebilirsiniz. Ayrıca french press ile sıcak yaz aylarında evde kolayca  cold brew kahve demleyebilirsiniz.

Özellikle sert kahve sevenler için french pressin diğer ekipmanlarda olmayan bir özelliği daha var. Demlenme süresini kendiniz ayarlayabildiğiniz için damak tadınıza uygun sertliğe göre demlenme süresini uzatabilir veya kısaltabilirsiniz. Örneğin ortalama demlenme süresi 4-5 dakikayken yumuşak seviyorsanız 3 dakikaya, sert seviyorsanız 6 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Filtre kağıdı gerektirmemesi, elektriksiz olması gibi özellikleriyle de evde, iş yerinde, hatta parkta-sahilde bile sıkıntısızca çayınızı, kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Bu bakımdan kahve makinenizi taşıyamayacağınız veya diğer ekipmanlar için gereken parça parça küçük ekipmanlarla uğraşamayacağınız yerlerde hayat kurtarır.

French Press İle Kahve Nasıl Demlenir?

French Press ile kahve demlemenin aslına bakarsak püf noktaları var. Hem püf noktalarını hem de yapılış adımlarını sizler için toparladık.

Adım 1: French Press camını önceden ısıtın ve su kaynatın

Kahveyi demlemeye bırakmadan önce, kahvenin hızlı soğumaması için French Press camını önceden sıcak suyla ıslatın yada sudan geçirin. Böylelikle kahve demlenmeyi beklerken, ısı kaybı minimum seviyeye inecektir.

Bununla birlikte içme suyunu fokur fokur olmayacak şekilde kaynatın. Eğer suyu 100°’deyken kahvenizin üzerine dökerseniz, kahvenizi yakarsınız. O yüzden ideal olarak 90°’deyken suyunuzu alın.

Adım 2: Kahve çekirdeklerinizi kalın olarak öğütün

Kahveleri birden fazla demleme yöntemiyle demliyoruz. Her demleme yöntemi için kullanılan kahve miktarı ve kahve öğütme biçimi farklılık gösterebiliyor.

French Press, kahveyi kalınca öğütülmüş olarak seviyor. Ortalama olarak deniz tuzu kalınlığında öğütülecek kahvelerinizi French Press camı içine ilave edin.

Adım 3: Öğütülmüş kahve miktarını tam tutturun

Tam ayarında kahvelerimizi çektik. Sıra geldi miktarını tam olarak doğru eklemeye. Aslına bakarsak bu insanların damak zevkine bakılırsa değişen bir durum fakat ilk kez demleyecekseniz ya da demlediğiniz kahveler hafif kalıyorsa tam ayarı tutturmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Her 60 ml su için 2 çay kaşığı öğütülmüş kahve kullanmanız, muhteşem bir kahve hazırlamanızı sağlayacak.

Adım 4: Afiyet Olsun
Burayı sonuç kısmı olarak düşünürsek eğer yazdıklarımızı toparlayalım ve liste halinde nasıl demlendiğine yine bakalım.

  • French Press camını evvelde ısıtın, suyu boşaltın ve kalınca öğütülmüş kahvenizi 60 ml suya 2 çay kaşığı olacak şekilde ilave edin.
  • Tam olarak kaynamamış, fokur fokur olmadan aldığımız suyu daireler çizerek yavaşca ekleyelim.
  • 4 dakika boyunca kahveyi demlenmesi için beklemiş olalım.
  • Beklemenin sonunda filtre çubuğunu aşağıya indirelim ve afiyet olsun.

#kahveylekalınBir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment