Doğu Javada kahve yetiştirilen tüm ana mülkler Ijen Volkanik Bölgesi’nde bulunmaktadır. Arabica bitkisi Endonezya’ya 1696 yılı civarında getirilmiştir ve günümüze kadar ticari olarak yetiştirilmiştir. Kahve yetiştirmek için uygun olan yükseklik aralığı 3000 ile 6000 feet arasında değişirken, kahvenin çoğunluğu 4500 feet civarında yetişmektedir.

Volkanlar ve bereketli ormanlarla çevrili olan Blawan, yüksek rakımda Arabica kahve yetiştirmek için mükemmel bir bölgedir. Toplam olarak, kahve yetiştirmek için, 3000 hektar civarı alan bulunmaktadır. Mülkün kendisi sahipliği devlettedir ve tarihi Hollandalıların sömürge dönemine kadar gitmektedir ve o zamandan beri kahve yetiştirilmektedir. Yerel aileler nesillerdir bu topraklarda çalışmaktadır ve bu bitki konusundaki bilgileri ve uzmanlıkları sıra dışıdır.

Hasat Haziran – Eylül ayları arasındaki dönemde gerçekleşmektedir. Bu dönem boyunca iş gücü 3000 kişi civarına ulaşmaktadır.  Çalışanların çoğunluğu etraftaki diğer 9 köyden gelmektedir. Yüksek kaliteli kahve ve yüksek fiyatlar sayesinde burada çalışanların tamamı ulusal asgari ücretten daha fazla para almaktadırlar. Bölgedeki diğer kahvelerden, özellikle özel mülklerden gelenlerden, farklı olarak buradan gelen Java kahvesi tamamen yıkanmıştır soyulmuştur.

Tesisler çok yüksek bir standarta sahiptir, çiftçilerin kahvenin tadının nasıl olması gerektiği konusundaki bilgilerini arttırmaya adanmış bir cupping ve bir kavurma odası bulunmaktadır. Bu sayede hasat ve bitkilerdeki değişiklikleri gözlemleyebilirler ve komşu çiftlikler ile karşılaştırmalar yapabilirler. Bütün bunların sayesinde buradaki çiftçiler yeteneklerini daha rahat aktarabilmekte ve sektörün kalitesini korumada yaşamlarının ne kadar önemli olduğunun bilincine varmaktadırlar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment