Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü !

Peki nedir bu diyabet hastalığı ? Kahvenin diyabet hastalığı üzerindeki etkisi nasıldır ?

Gelin bugüne özel diyabet ve kahve ilişkisi nedir öğrenelim…

Diyabet, vücudunuzun kan şekerini nasıl işlediğini etkileyen bir hastalıktır. Kan şekeri önemlidir, çünkü beyninizi harekete geçiren, kaslarınıza ve dokularınıza enerji veren şeydir.

Diyabetiniz varsa, kanınızda çok fazla glikoz var demektir. Bu, vücudunuzun insüline dirençli hale gelmesi ve artık glikozun enerji için hücrelere verimli bir şekilde alınamaması durumunda gerçekleşir.

Kandaki fazla glikoz ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyabete neden olabilen bir dizi farklı faktör vardır.

Diyabetin bazı belirtileri ve semptomları şunlardır:

  • Artan susuzluk
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Yorgunluk
  • Sinirlilik

Kahve ve Şeker Hastalığı Arasındaki İlişki

Daha önce yapılan istatistiksel çalışmalar günde 7 fincan kahve içenlerin, 2 fincan kahve içenlere göre daha az diyabet 2 riski taşıdığını gösteriyordu.

Harvard’daki araştırmacılar yaklaşık 20 yıl boyunca 100.000’den fazla insanı izlediler. Dört yıllık bir dönem üzerinde yoğunlaştılar ve sonuçları bu 2014 çalışmasında daha sonra yayınlandı.

Kahve alımını günde bir bardaktan fazla arttıran kişilerin %11 oranında daha düşük tip 2 diyabet gelişme riski taşıdıklarını bulmuşlardır.

Ancak, günde bir fincan kahve alımını azaltan insanlar, yüzde 17 oranında diyabet geliştirme riskini artırdı. Çay içenlerde fark yoktu.

Kahvenin neden diyabet gelişimi üzerinde böyle bir etkisi olduğu net değildir.

Fakat, ACS Publications dergisinde yayınlanan bir araştırma bu pozitif etkinin kahve içerisinde bulunan  Klorojenik Asitten kaynaklandığını gösteriyor.

Araştırmada, Klorojenik Asitin antioksidan etkisinin olduğu ve bu etkinin hücrede kalıtsal ve çevreden kaynaklanan hasarları önlemede ve kimi zaman da etkisini azaltmada önemli rol oynadığını gösteriyor.

Klorojenik Asit kahvede ne miktarda bulunuyor

Kavrulmuş ve kavrulmamış kahve arasındaki farkı: Yapılan analizler kavrulmamış kahvede klorojenik asitin daha fazla bulunmasına karşın, kahvenin kavrulması ile birlikte bu miktarın düştüğünü gösteriyor. Yapılan ölçümler bu miktarın 100 gr kavrulmuş kahvede 3,5 gram civarında olduğunu gösteriyor.

Akılda tutulması gereken önemli şeyler;

  • Ergenlerin her gün 100 miligramdan (mg) daha az kafein almaları gerekmektedir. Bu sadece kahve değil , tüm kafeinli içecekleri kapsar.
  • Küçük çocuklar kafeinli içeceklerden kaçınmalıdır.
  • Çok fazla tatlandırıcı veya krem eklemek diyabet riskinizi artırabilir ve kilo alımına sebep olabilir.

Kahveyle Kalın, Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment