Kavurma süreci çiğ kahvenin içinde hapsolmuş olan aromanın ve lezzetlerin açığa çıkmasını sağlar. Kahve, çiğ olarak saklanmaktadır ve bunun sebebi bu şekilde saklandığında kalitenin ve lezzetin kaybolmamasıdır. Çiğ kahve kavrulmuş kahvenin hiçbir özelliğine sahip değildir. Çimen benzeri bir kokuya sahiptir ve yumuşaktır.

Kavurma süreci çiğ kahve çekirdeklerini çok hızlı bir şekilde çok yüksek sıcaklıklara getirerek çekirdeklerde kimyasal değişikliklerin gerçekleşmesini sağlar. Mükemmelliğin doruk noktasına ulaşıldığında ise süreci durdurmak için çabuk bir şekilde soğutulurlar. Kavrulmuş çekirdekler kahve gibi kokmaktadırlar ve çekirdeklerin içindeki nemin kavrulma sürecinde çekirdekten atılmasıyla ağırlıkları da azalmıştır. Öğütülmeye ve demlenmeye hazırdırlar. Kahve bir kere kavrulduktan sonra taze lezzetlerin kaybolmaması için mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.

Kahve kavurma işi ile uğraşanlar genelde ürünlerine ve kavurma şekillerine özel isimler vermektedirler bu yüzden de tam bir standartlaşma sağlanamamaktadır. Bu durum kahve satın alan kişiler için kafa karışıklığı yaratabilir ancak ismi ne olursa olsun kahve kavurma türlerini dört kategori altında toplayabiliriz. Bunlar ise light, medium, medium-dark, dark roast olarak adlandırılmaktadır.

Kahve içen birçok kişi dark roast kavurma tarzı ile kavrulan kahvelerin sahip olduğu güçlü ve zengin lezzetlerin daha yüksek bir kafein seviyesi ile alakalı olduğunu düşünmektedir. Gerçekte ise light roast tarzı ile kavrulan kahveler biraz daha fazla kafein oranına sahiptir.

Mükemmel kavurma tarzı kişisel tercihlere bağlı olsa da ulusal tercihler ve coğrafi konum gibi şartlardan da etkilenmektedir.

Light Roast Kavurma Tarzları

Daha yumuşak kahve türleri için tercih edilen bu tarzda kavrulduktan sonra kahvenin rengi açık kahverengi hale gelir. Çekirdeklerin yüzeyinde yağ olmaz çünkü çekirdekler yağların yüzeye çıkmasına yetecek kadar süre kavrulmamıştır.

Light City

Half City

Cinnamon

Medium Roast Kavurma Tarzları

Daha güçlü lezzetlere ve yağsız bir yüzeye sahip olan bu çekirdekler orta seviyede bir kahverengine sahiptir. Daha çok ABD’de tercih edildiği için Amerikan tarzı olaraktan da adlandırılmaktadır.

City

American

Breakfast

Medium-Dark Roast Kavurma Tarzları

Damakta acı tatlı bir lezzet bırakan medium-dark tarzı ile kavrulmuş çekirdekler zengin bir lezzete, koyu bir renge ve yüzeylerinde biraz yağa sahiptir.

Full City

Dark Roast Kavurma Tarzları

Bu tarz bir kavurma ile yağlı bir yüzeye sahip parlak siyah çekirdekler elde edilir. Daha koyu bir kavurma ile asitliği daha az kahve içecekleri elde edilir. Dark roast tarzlar biraz koyudan tamamen koyuya kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

High

Continental

New Orleans

European

Espresso

Viennese

Italian

French

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment