Kahveyi standart bir içecekten öte görenler için evde espresso yapmak karmaşık bir mesele. Bu ihtiyaca kısmen de olsa moka pot cevap verebilir. Moka pot nedir ? Nasıl kullanılır?

Bu ekipmanla yapılan kahve nasıl olur diyorsanız blogumuza hoşgeldiniz…

Moka potu tanıtabilmek için en basit tarifi şöyle yapabiliriz;

Çay için çaydanlık ve demlik ne ise, evde kahveyle benzer içecek yapmak için de moka pot tam olarak odur. Moka pot kullanırken içinde çay varmış gibi hayal ederek tecrübenizi artırabilirsiniz.

Tabi ki espresso ile moka pot arasında farklar var;

Espresso makinelerinin kullandığı ortalama 9 bar basıncın aksine 1,5- 2 bar basınçla pişirme işlemini gerçekleştirdiğinden , pişirdiği kahve gerçek espresso olarak addedilmez. Espresso’ya göre daha farklı aromalar sunar. O kadar yoğun ve sert olmasa da filtre kahveden daha yoğundur.

Kahvenin ideal  öğütülme değeri espresso ile french press arasındadır. Lakin sizin tercihiniz daha önemli. Eğer kahve çok sert ise daha kalın , aromaca fakir ve sulu ise daha ince çekmek gerekir.

Moka pot ile kahve demleyebilmek için öncelikle alt bölümüne su, orta haznesine ise çekilmiş kahveyi ekliyoruz.

Ardından moka potumuzu ocağın üzerine koyuyoruz, tıpkı bir cezve gibi ve kısık ateşte kaynatmaya başlıyoruz. 1-2 dakika sonra ateşi arttırabiliriz de.
Alt bölümde ısınıp buharlaşan su, orta haznedeki kahvenin içinden geçerek üst bölüme toplanır ve ortalama 60 cl’ye ulaştığında  işte taptaze ve leziz kahveniz hazır.
Moka pot ile demlediğiniz espressonuzun üzerine sıcak su ekleyerek de americano tarzı bir içecek elde edebilirsiniz.

Moka Pot Kullanımında Kahveyi Damak Zevkinize Göre Kişiselleştirecek Tavsiyeler

Moka potla yapılan kahvede kahve, ateşin üstünde uzun süre kaldığı için ve suyun geçişi uzun sürdüğü için espresso makinelerine göre epey acı ve koyu tada sahip olur. Espresso makinesinde ortalama 15-30 saniye arası kahve hazır olurken, moka potta bu süre 1 dakika ile 5 dakika arasında değişmektedir.

Eğer kahveniz daha hafif ve yumuşak tada sahip olsun istiyorsanız alt hazneye mutlaka sıcak su koymalısınız.

Moka Pota Hangi Kalınlıkta Kahve Koymalıyız?

Bunun cevabını şöyle verebiliriz; Çok ince, pudra şekeri kıvamında kahve koymamalısınız. Çünkü bu filtreleri tıkayacaktır.

Makineler için çekilmiş ince kahve de koymamanızı öneririz. İnce çekilmiş kahve ile demleme yaparsanız suyun geçişi epey zor olur. Alt haznede 100 ml su varsa bunun 50 ml’si anca geçer, kalanı geçemez. Geçmesi için dakikalarca ocakta kaynatmanız gerekir ki bu durumda kahve tamamen yanar. Eğer demleme bitince alt haznede çok su kalmışsa bilin ki fazla ince kahve kullanıyorsunuz.
Kahveyi orta kalınlıkta çekmek idealidir. Sert kahve için daha ince çekim ve ateş teması uzun süreli olmalıdır. Yumuşak kahve için, daha kalın çekim ve sıcak su kullanarak daha kısa pişirme yapabilirsiniz. Hatta anlık zevkinize göre, denemeler yaparak farklı lezzet yolculuklarına çıkabilirsiniz.

Afiyet Olsun…
#Kahveylekalın

MOKA POT SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

https://www.schiller.store/kahve-demleme-ekipmanlari/5905-briletta-moka-pot-express-3-cup-.html

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment